1. صفحه اصلی
 2. /
 3. وبلاگ
 4. /
 5. بیماری های زنان
 6. /
 7. نارسایی زودرس تخمدان چیست؟
blank

نارسایی زودرس تخمدان چیست؟

نارسایی زودرس تخمدان اختلالی است که در زنان پیش از 40سالگی  دیده می شود . این افراد ممکن است اصلا تجربه قاعدگی نداشته باشند و یا اگر هم قاعدگی را تجربه کرده‌اند، قبل از سن 40 سالگی قاعدگی آنها قطع شده است. باید در نظر داشت که همه خانم‌هایی که قبل از 40 سالگی دچار قطع عادت ماهانه می‌شوند، دچار یائسگی زودرس نیستند و حتماً این تشخیص باید با بررسی‌های هورمونی اثبات شود.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

علائم  نارسایی زودرس تخمدان عبارتند از:

 • افزايش وزن
 • هيرسوتيسم
 • آکنه
 • آکانتوز نيگريکانس

علت نارسايي زودرس تخمدان چيست؟

در بسياري از موارد ممكن است علت ژنتیک برای توقف زودرس كار تخمدان وجود داشته باشد، كه اين اختلالات ژنتیکی با اختلال در كار تخمدان سبب از دست رفتن تخمکها مي‏شود. در برخی مواقع ممكن است اختلال ایمنی كه منجر به پاسخ غير طبيعي بدن نسبت به بافتهاي خودي مي‏شود وجود داشته باشد. بعضی مواقع نيز التهاب در تخمدان به دليل برخی عفونت ها مانند اوريون باعث یائسگی زودرس مي‏شود. همچنين در بعضي موارد، شيمي درماني يا اشعه درماني باعث بروز يائسگي زودرس مي‏شود. جراحی‌هایی که منجر به برداشتن تخمدان‌ها می‌شود، وارد شدن صدمه زیادی به تخمدان و یا لاپاراسکوپی‌هایی که به همراه «کوتریزاسیون» تخمدان‌ها یعنی سوزاندن تخمدانی صورت می گیرد نیز می‌توانند از دیگر علل یائسگی زودرس و یا نارسایی زودرس تخمدان باشند. اما باید توجه داشت که مجموعاً در 90 درصد موارد، علل نارسایی زودرس تخمدان ناشناخته باقی می‌ماند.

عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان

ناباروری: عدم توانایی در باردار شدن می تواند از مهم ترین عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان ها محسوب شود، اگر چه احتمال بروز بارداری نیز وجود دارد.

بیماری های قلبی: از دست رفتن زود هنگام استروژن ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

پوکی استخوان: هورمون استروژن به تعادل مناسب استخوان ها کمک می کند. زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان سطح استروژن کمتری دارند، در نتیجه در خطر آسیب استخوانی و ابتلا به پوکی استخوان می باشند.

اضطراب و افسردگی: احتمال بروز ناباروری و سایر عوارض ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند اضطراب و افسردگی را به دنبال داشته باشد.

زوال عقلی: کاهش مقدار استروژن ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند، در برخی افراد احتمال ابتلا به زوال عقلی را به دنبال داشته باشد.

تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان

تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان شامل معاینه فیزیکی و بررسی سوابق بیمار می باشد. برخی آزمایشات که برای تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان استفاده می شود، عبارت است از:

 • تست بارداری
 • آزمایش هورمون محرک فولیکول
 • آزمایش استرادیول
 • آزمایش پرولاکتین
 • کاریوتایپ

درمان نارسایی زودرس تخمدان

در این افراد از آنجایی كه احتمال بیماریهای قلبی به دلیل كاهش هورمون های زنانه بشدت افزایش می یابد، باید درمان های هورمونی هر چه زودتر آغاز شود و به او تذكر داد كه عوارض درمان هورمونی در او كه سن پایین تری نسبت به افراد یائسه معمولی دارد، قابل اغماض است و از طرفی مصرف این داروها می تواند برای ایشان یك زندگی عادی را به دنبال داشته باشد. در این افراد همراه با كنترل های مربوط قرص استروژن همراه با پروژسترون داده می شود كه گاه این درمان به خونریزی های اندك ماهانه منجر می شود، اما نباید به اشتباه افتاد و فكر كرد كه با این كار عملكرد تخمدان ها برگشته است؛ البته در موارد اندكی (حدود 5 تا 10 درصد) تخمدان به مدت كوتاهی به فعالیت عادی بر می گردد و امكان باروری هم به وجود می آید، در بیشتر این افراد امكان باردار شدن به صورت طبیعی نیست، اما می توانند از تخمك اهدایی برای بارور شدن استفاده كنند. بیماران مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان  باید روزانه به مدت نیم ساعت پیاده‌روی کنند و یا ورزش‌هایی که باعث استحکام استخوان می‌شود، انجام دهند، از مواد حاوی کلسیم مانند لبنیات و سبزیجات کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنند، مصرف داروی کلسیم دی و در عین حال با نظر پزشک معالج داروهای استروژن و پروژسترون به منظور جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می‌شود.

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *