1. صفحه اصلی
 2. /
 3. وبلاگ
 4. /
 5. بیماری های زنان
 6. /
 7. علائم و دلایل پاره...
blank

علائم و دلایل پاره شدن کیست تخمدان

کیست تخمدان بیماري است که از تشکیل یک یا چند کیست غیرطبیعی در تخمدان سرچشمه می گیرد. کیست های تخمدان ساکهایی حاوی مایع هستند که داخل تخمدان یا روی آن رشد می کنند. اقسام مختلفی از کیستهای تخمدان موجود است که شایعترین آن کیست های فولیکولی است که در یکی از فولیکولهای تولیدکننده تخمک به وجود می آید. کیست تخمدان امکان دارد در هر مرحله از زندگی یک زن ایجاد شود. بطور کلی، کیست تخمدان اصلاً علائمی ندارد. درصورتی که علایمی هم وجود داشته باشد، معمولاً کم است. بعضی از علایم آن عبارتند از: بی‌نظمی های قاعدگی، درد ناگهانی در کمر و لگن و درد در حین روابط جنسی.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

پاره شدن کیست تخمدان

ترکیدن کیست تخمدان حادثه ای طبيعي در بین خانم هایی است که در سنین باروری قرار دارند. کیست های فیزیولوژیکی مثل کیست فولیکولار، جسم زرد یا پاتولوژیک ممکن است بترکند( اندومتریوم، اجزای کیستی خوش خیم یا بد خیم نئوپلاسم است). در سیکل های طبيعي ترکیدن فیزیولوژیکی کیست های کوچک فولیکولار، که با هر تخمک گذاری اتفاق می افتد، معمولاً اهمیت و خطری ندارد. این گردش معمولاً بدون نشان و یا با دردی در اواسط چرخه همراه است. ترکیدن کیست تخمدان منجر به رها شدن خون یا مایع داخل کیست ميشود که امکان دارد کیسه صفاق را تحریک کند. کیست های درموئید دارای مایع چربی، مو، استخوان یا غضروف هستند که ترکیدن آن ها میتواند مشکلات صفاقی زيادي را به دنبال داشته باشد. معمولاً بیمار بعد از ترکیدن کیست های درموئید احتیاج به جراحی دارد.

علایم پارگی کیست تخمدان

کیست پاره شده همیشه علایمی نشان نمی دهد بالاخص درصورتی که کیست کوچک باشد. ولی گاهی پاره شدن کیست سبب درد شدید و خون ريزي داخلی ميشود. درد پارگی کیست دردی غیرمنتظره است که در یک طرف بدن حس ميشود. درد امکان دارد در موقع فعالیت های فیزیکی یا نزدیکی جنسی آغاز شود. کیست پاره شده سبب تب و علایم معده و روده نمی شود. کیست تخمدان کوچک، علایمی ایجاد نمی کنند. ولی کیست های بزرگتر علایمی ایجاد ميکند من جمله:

 • درد در شکم و کمر یکی از شایع ترین علایم است.
 • حس نفخ و سوزش معده
 • افزایش شکاف شکمی
 • حس درد در روده و حرکات روده
 • درد در طی روابط جنسی
 • درد در سمت راست پائین شکم
 • تهوع و استفراغ

علل پارگی کیست تخمدان

قابلیت پارگی کیست های بزرگ بیش تر است. پارگی کیست تخمدان میتواند دلایل مختلفی داشته باشد:

 • نوسانات هورمونی و گردش قائدگی، رایج ترین علل پارگی کیست است.
 • خطر پیدایش کیست در زمان حاملگی افزایش می یابد. درصورتی که کیست تخمدان بدون ضربه و خود بخود پاره شود میتواند خطرافرین باشد. به ویژه درصورتی که پس از بارداری رخ دهد.
 • براي زنانی که فاکتور انعقاد خون در آنها کم است، احتمال پارگی کیست افزایش می یابد.
 • نزدیکی جنسی: گاهی وقت ها کیست های بزرگ امکان دارد در زمان نزدیکی یا پس از آن دچار پارگی شوند. این یکی از رایج ترین علل پارگی کیست است.
 • یبوست: پیچش و کشش بر اثر حرکات روده به کیست ها فشار وارد ميکند و امکان دارد سبب پارگی آنها شود.
 • حرکات ناگهانی حین ورزش کردن و چه بسا خم شدن براي برداشتن اشیاء ممکن است باعث پارگی کیست تخمدان شود.
 • آپاندیس
 • بارداری خارج از رحم
 • خون ريزي داخلی مثل خون ريزي کبد و طحال

پاره شدن کیست تخمدان

 تشخیص دادن یک کیست پاره شده:

 • به اورژانس یا به دیدن پزشکتان بروید: درصورتی که علایم شما شدید باشد، باید فورا به پزشک یا اورژانس بروید. علایم شدید حاوی خون ريزي واژینال، حس درد شدید شکمی، لگن، یا کمر درد یا استفراغ است. از دست دادن خون امکان دارد عوارض جانبي منفی به وجود آورد ، بدین ترتیب مهم است که یک کیست پاره شده را سریعا درمان کنید.
 • یک معاینه فیزیکی انجام دهید: زمانی که به ملاقات یک پزشک با علایم یک کیست پاره شده رسیده اید، او یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. این امتحان حاوی امتحان لگنی ميشود ، جایی که وی براي کیست های موجود و کیست های پاره شده ازمایش ميکند. شما باید همراه با علایم یک سابقه پزشکی براي پزشک خود داشته باشید. درصورتی که کیست تخمدان را شناخته اید، مطمئن شوید که به پزشک خود می گویید.
 • براي اطمینان از این که کیستتان پاره شده ازمایش بدهید: درصورتی که پزشک شما متقاعد شود که شما امکان دارد یک کیست پاره شده داشته باشید، وی یک سری آزمایشات را براي بررسی انجام خواهد داد. او مطمئن خواهد شد درصورتی که حامله هستید، حاملگی سبب ایجاد کیست نشده است.

پيش‌گيري از ترکیدن کیست تخمدان

اصلاً راهی براي پيش‌گيري از ترکیدن کیست تخمدان وجود ندارد. با این حال، درصورتی که پزشک در زمان آزمایشات متوجه کیست تخمدان شود، امکان دارد به بیمار سفارش کند که مرتب به وی مراجعه کند تا رشد یا از بین رفتن آن زیر نظر گرفته شود.

در موقع پاره شدن کیست تخمدان چه باید کنیم؟

پارگی کیست تخمدان معمولاً به درمان خاصی احتیاج ندارد، ولی گاهی براي کاهش درد، داروهای ضددرد و مسکن تجويز ميشود. وضعیت سنی، شرایط کیست ها و وضعیت زناشویی و وزن بیمار، درمانها متمایز خواهد بود.

 1. براي دردتان دارو بخورید: درصورتی که کیست پاره شده کیست عملکردی باشد، این بدان معناست که میتواند در منزل درمان شود. پزشک شما امکان دارد به شما پیشنهاد کند که داروهای ضد درد را براي کاهش درد استفاده کنید درصورتی که دکتر شما این را پیشنهاد ميکند ، میتوانید از مسکن های غیر استروییدی و ضد التهابی مثل ایبوپروفن یا استامینوفن و یا تیلنول استفاده کنید.
 2. درد را با گرما درمان کنید: درصورتی که کیست پاره شده را می خواهید در منزل درمان کنید، از گرما استفاده کنید. شما میتوانید یک بطری آب گرم یا یک پد حرارتي براي کاهش درد در شکم و کمرتان استفاده کنید. شما همچنين امکان دارد دوست داشته باشید که در وان آب داغ دراز بکشید. موقع استفاده از گرما در برابر پوست خود احتیاط حاصل کنید. مدام یک حوله یا پارچه بین منبع گرما و پوستتان براي مراقبت در برابر سوختن بگذارید.
 3. دمنوش بنوشید: دمنوش ها بطور خاص کیست پاره شده را درمان نمی کند ولی میتواند به درد کمک کند. بسياري از چای های گیاهی میتوانند به کاهش تنش و درد عضلات کمک کنند.  دمنوش بابونه، نعناع، تمشک یا پادشاه توت رنگ سیاه را امتحان کنید. این دمنوش ها همچنين دارای اثر ارامش بخش براي خلق مضطرب است.
 4. استراحت کنید: درصورتی که از یک کیست پاره شده رنج می برید، براي چند روز استراحت کنید. سعی کنید کار بیش از حد لازم انجام ندهید و درصورتی که درد خيلي زیاد باشد، در منزل بمانید.
 5. بستری شدن در بیمارستان: بیمار در صورت داشتن علایم شدید ترکیدگی کیست، باید در بیمارستان بستری شود. امکان دارد مسکن داخل سِرُم ریخته و به رگ بیمار تزریق شود. همچنين ممکن است به علت خون ريزي داخلی احتیاج به دریافت مایعات یا خون باشید. درصورتی که کیست از قبل بزرگ و دردناک شده باشد، پزشک امکان دارد براي برداشتن آن جراحی لاپاراسکوپی انجام دهد. این جراحی در بیمارستان انجام شده و نباید با سیستکتومی یا برداشتن مثانه اشتباه گرفته شود.

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *