blank

رحم رتروفلکس

در حالت معمولی رحم روی مثانه قرار دارد و به شکل افقی در لگن قرار گرفته است. هنگامی که رحم دچار وارونگی می شود ، حالت قرار گیری آن از حالت افقی به عمودی تغیر می یابد. در این حین می توان گفت رحم به سمت ستون فقرات و راست‌روده حرکت کرده است. رحم رتروفلکس نباید عوارضی برای فرد داشته باشد و جای نگرانی ندارد. در واقع این تغییر حالت رحم در میان زنان شایع است به طوری که از هر 5 نفر ، یک نفر دچار وارونگی رحم می شود. رحم در قسمت تحتانی لگن قرار دارد و شکلی شبیه به گلابی دارد. درواقع رحم جایی است که جنین در آن شکل گرفته و رشد می کند. بنابراین رحم رتروفلکس در زنان باردار ممکن است آن ها را نگران کرده باشد. به همین خاطر لازم به ذکر است رحم وارونه تاثیری در سلامت فرزند ندارد.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

وارونه شدن رحم در زنان ، یک پدیده طبیعی است که بسیاری از خانم ها ممکن است به این حادثه دچار شوند. درواقع این حالت را فقط در بارداری می توانید تشخیص دهید. البته یک پزشک متخصص می تواند آن را در هر زمان تشخیص دهد اما به دلیل اینکه علائمی برای شما ندارد دلیلی برای مراجعه به پزشک نخواهید داشت. بنابراین رحم رتروفکس ممکن است در سه ماهه اول بارداری این علائم را برای شخصی که دچار رحم وارونه شده است ، در پی داشته باشد:

  • سختی در ادرار : بنابه گفته پزشکان ، اشخاصی که دچار رحم رتروفلکس می شوند ، تخلیه مثانه می تواند کمی سخت تر انجام شود. در واقع علت این پدیده ، فشاری است که رحم به مثانه وارد می کند و مانع از عملکرد آن می شود.
  • کمردرد: کمردرد به عنوان یکی دیگر از نشانه های رحم روبه عقب محسوب می شود اما به یاد داشته باشید ، در دوران بارداری در حالت طبیعی نیز ممکن است دچار کمر درد شوید.
  • دسترسی سخت تر به کودک : در این حالت ممکن است پزشکان برای سونوگرافی و سنجش ضربان قلب کودک به جای استفاده از سونوگرافی معمولی از سونوگرافی ترانس واژینال استفاده کنند. زیرا جنین کمی از دسترس پزشک دور تر شده است.

عوامل رو به عقب شدن رحم (رحم رتروفلکس)

علت وارونه شدن رحم در برخی مواقع به دلیل بافت اسکار یا چسبندگی آن است. چسبندگی رحم می تواند بر اثر این موارد شکل گیرد:

  • PID یا بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن بر اساس باکتری هایی است که اغلب از طریق رابطه جنسی وارد اندام تناسلی زن می شود.علاوه بر این در برخی حالت های نادر ، هنگام قرار دادن دستگاه داخل رحمی نیز، این باکتری وارد دستگاه تناسلی خانم ها می شود که نهایتا منجر به التهاب لگن و رحم وارونه می شود.
  • آندومتریوز: بر اساس سیکل قاعدگی ، بافت داخلی رحم ، رشد کرده و ضخیم می شود. اگر تخم دان ها بارور نشوند ، این بافت بیرون می ریزد که به آن قاعدگی یا دوره ماهانه خانم ها می گویند. حال اگر به هر دلیلی این بافت داخلی که به آن آندومتر می گویند ، بیرون از فضای رحم شروع به شد کند ، می تواند منجر به رحم رتروفلکس شود. به این حالت یعنی رشد کردن آندومتر خارج از بافت رحمی ، آندومتریوز می گویند. آندومتریوز معمولا با درد شدید همراه است و به دلیل اینکه در حفره لگن و مثانه یا حتی تخم دان ها انجام می شود ، هنگام قاعدگی با درد شدیدی همراه است.
  • سابقه جراحی لگن: در صورتی که قبلا لگن خود را جراحی کرده باشید ، (این جراجی می تواند در اثر از بین بردن اندومتریوز بوده باشد) ، یا حتی شکم خود را جراحی کرده باشید ، این احتمال وجود دارد که در قسمت هایی که جراحی انجام شده است، بافت چسبنده ای شکل گیرد و نهایتا منجر به رحم وارونه شود.
  • فیبروم ها: فیبروم ها توده های کوچک غیرسرطانی هستند که در روی رحم تشکیل می شوند و منجر به وارونگی رحم می شوند.
  • بارداری: بارداری نیز به تنهایی می تواند منجر به خم شدن رحم روبه عقب شود. درواقع رحم با بافت های پیوندی به صورت ثابت در لگن قرار گرفته است. در هنگام بارداری رباط ها یا همان بافت های پیوندی بیشتر کشیده می شوند و نهایتن به رحم اجازه داده می شود روبه عقب حرکت کند.

ایا رحم رتروفلکس می تواند منجر به سقط جنین شود؟

این سوال یکی از پرتکراری ترین سوالاتی است که میان خانم ها با پاسخ های نادرست رواج یافته است. از لحاظ پزشکی ، رحم وارونه یا رحم رتروورس ، در حالت عادی هیچ تاثیری بر سلامت فرزند ندارد. اما یکی از عارضه های این پدیده ، حبس شدن رحم در لگن است که در این صورت اگر سریعا به پزشک مراجعه نکنید ، امکان سقط جنین وجود خواهد داشت.

رحم حبس شده چیست؟

در برخی از موارد نادر ، رحم بین استخوان های لگن گیر می کند و مانع از رشد رحم و جنین می شود. این حالت می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا علاه بر اینکه ممکن است باعث سقط جنین شود ، عوارضی ماننده لخته شدن خون ، اختلال در کارکرد مثانه و یا مشکل در کارکرد کلیه را برای مادر به همراه خواهد داشت. تاثیر حبس شدن رحم در لگن ، در سه ماهه دوم بارداری مشخص می شود. در این مدت ممکن است جنین سقط شود. اما اگر جنین در سه ماه سوم نیز درحال رشد بود ، ممکن است عوارضی مانند پارگی رحم و زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد.

پزشک معالج این حادثه را متوجه خواهد شد ، دراین حالت اگر سریعا به این مورد رسیدگی شود ، جنین زنده می ماند و از سقط آن جلوگیری می شود. این بیماری معمولا  رایج نیست و تعداد کمی از خانم های باردار دچار این مشکل می شوند. درواقع بر اساس اعداد و ارقام می توان گفت تنها یک نفر از 3000 زن باردار دچار این عارضه می شود. اما با این وجود آن را جدی بگیرید.

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *