blank

درد ناگهانی گردن

یکی از ساختار های پیچیده در بدن انسان، ستون مهره های ناحیه گردن است. گردن موظف است از سر با وزن 6 کیلوگرم نگه داری کند و به عنوان یک پشتیبان از سر در جهت های مختلف محافظت نماید. نواحی های مختلف ستون فقرات از یک دامنه حرکت محدودی برخوردار هستند. در این میان، گردن قادر به حرکت در جهت های مختلف است. این عضو از بدن به موجب برخورداری از پیچیدگی و حرکت در مفاصل در معرض تداخل آسیب قرار دارد. گردن درد، عارضه ای ناگهانی و وخیم است که فرد را از انجام امور روزمره بازمی دارد. این بیماری با کاهش دامنه حرکتی همراه است. به طور معمول درد گردن در محل مهره های گردن احساس می شود و به سمت شانه، بازو و دست انتشار پیدا میکند. احتمال شکل گیری عارضه درد ناگهانی گردن در تمام گروه های سنی وجود دارد. با این حال اشخاصی که به صورت طولانی مدت در حال انجام فعالیت با سیستم کامپیوتر هستند، بیشتر در معرض ابتلا به گردن درد قرار دارند. بهتر است بدانید شکل گیری گردن درد در بانوان نسبت به آقایان به مراتب بیشتر است.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

فشار به ریشه های عصبی

اصلی ترین عامل انتشار درد از ناحیه گردن به بخش های شانه، دست و بازو فشار عصبی است. فشار عصبی حاکی از تحریک ریشه های عصبی دارد که از طریق نخاع گردنی خارج می گردد. احتمال شکل گیری گردن درد عصبی در کهنسالی به وفور وجود دارد. در طی افزایش سن، آب موجود در دیسک بین مهره ای از دست می رود و با خشک شدن دیسک از سایز آن کاسته می شود. با کم شدن ارتفاع دیسک، فاصله میان مهره های گردن کاهی پیدا می کند. در طی این روند دهانه ای که میان دو مهره مجاور وجود دارد، تنگ می گردد و با انسداد محل خروج ریشه های عصبی از نخاع به صورت مستقیم به اعصاب ناحیه گردن فشار وارد می کند. ریشه های عصبی موجود در ناحیه گردن تحت تأثیر عوامل مختلفی تحت فشار قرار می گیرند. فشار های این ناحیه به صورت اختلال حسی-حرکت و احساس درد بروز پیدا می کند.

بیماری آرتروز ستون فقرات و گردن

آرتروز گردن، نوعی مشکل سیستماتیک است. یکی از عوامل دخیل در شکل گیری گردن درد ناگهانی، آرتروز گردن یا اسپوندیلوز می باشد. آرتروز گردن یک بیماری در ساختمان اصلی گردن است که از ساییدگی دیسک، لیگامان، استخوان و مفاصل نشأت می گیرد.با افزایش سن و گام نهادن در رده سن کهن سالی و با کاهش میزان آب موجود در بدن، دیسک های ستون فقرات آب خود را از دست می دهند. در طی این روند دیسک های گردن با کاهش میزان انعطاف پذیری مواجه می شوند. احتمال شکل گیری عارضه اسپوندیلوز در آقایان در دهه چهارم زندگی آغاز می شود و در دهه ششم به بعد اوج می گیرد. از سری مشکل های سیستماتیک که در شکل گیری درد گردن دخیل هستند می توان به وجود تومور، عفونت، آرتریت روماتوئید و آرتریت گیج گاهی اشاره کرد. 

نشانه های گردن درد ناگهانی ناشی از ابتلا به آرتروز شامل موارد زیر می شود:

 • احساس خشکی در گردن در خصوص چرخاندن سر
 • سرگیجه در طول انجام حرکت های شدید 
 • احساس درد و سوزش در مهره های گردن 
 • بی حسی در انگشت های دست و شانه 
 • میگرن های پشت سر 
 • اختلال در بلع غذا 

فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن به صورت مستقیم بر عملکرد بازو اختلال ایجاد می کند. در حقیقت هنگامی که به یک عصب در گردن، فشار وارد می شود به صورت درد در بازو احساس می شود. احتمال می رود فتق دیسک گردن عملکرد عصب را دستخوش تغییر قرار دهد. با کاهش عملکرد عصب قابلیت هایی نظیر قدرت عضلات، احساس و قابلیت واکنش از بین می روند. 

اسپاسم عضلانی 

احتمال می رود ماهیچه های گردن به صورت غیر ارادی منقبض شوند. با انقباض ماهیچه ها، اسپاسم عضلانی شکل می گیرد و فرد به صورت ناگهانی دچار سردرد، احساس درد در ناحیه گردن و سرگیجه می شود. به عبارتی دیگر یکی از علت های شکل گیری درد ناگهانی در سر و گردن از عملکرد نامناسب سه مفصل بالای گردن نشأت می گیرد. زمانی که مفاصل موجود در بالا گردن سفت می شوند و به صورت مستقیم تحت فشار قرار می گیرند. سیگنال های درد به وسیله عصب سه قلو به ساقه مغز منتقل می شوند. در طی این روند فرد سیگنال های درد را ناشی از گردن درد احساس می کند.

کشش عضلات گردن 

متداول ترین علت شکل گیری درد ناگهانی کشش عضلات گردن ناشی از وضعیت بد بدن در طول خواب است. در واقع زمانی که فرد در طی یک بازه زمانی طولانی سر و گردن را در یک وضعیت نامطلوب قرار می دهد، به لیگامان و عضلات ستون مهره ای گردن او فشار یا کشش گسترده ای وارد میشود. بدین ترتیب احتمال شکل گیری عارضه پارگی میکروسکوپی دوچندان می شود. عارضه پارگی میکروسکوپی با درد و تورم در ناحیه گردن همراه است. اکثر بیماران این عارضه را به صورت خشکی و درد در ناحیه گردن حساس میکنند. در بیشتر موارد پارگی میکروسکوپی دامنه حرکتی گردن را محدود می سازد. این اختلال عملکردی از انقباض عضلات اطراف ستون مهره نشأت می گیرد. ایجاد محدودیت در ناحیه گردن به صورت غیر ارادی است که در اصطلاح پزشکی با عنوان اسپاسم شناخته می شود. بهتر است بدانید درد های گردن ناشی از اسپاسم در خصوص درمان نیازمند استراحت (چند روزه) است.

ضربه شلاقی

گردن به عنوان یک رابط میان سر و بدن در معرض آسیب های خارجی قرار دارد. عوامل مختلفی اعم از ورزش های رزمی، شیرجه زنی در شنا، سقوط از ارتفاع و سوانح جاده ای سلامت گردن را به مخاطره می اندازند. ضربه شلاقی نوعی حرکت سریع گردن است که با حرکت گردن به سمت جلو و عقب شکل می گیرد. با تحمیل ضربه شلاقی، به بافت های نرم گردن آسیب وارد می شود. توصیه می شود به منظور جلوگیری از تداخل آسیب به گردن در طول رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید. کمر بند های ایمنی از تحمیل آسیب به گردن در طول رانندگی و تصادفات جلوگیری می کنند. بهتر است بدانید زمانی که یک خودرو از عقب به اتومبیل شما برخورد میکند، کمربند ایمنی قادر به پشتیبانی از گردن نمی باشد. در این گونه شرایط پشت سری موجود در صندلی خودرو، تا حدودی مانع تداخل آسیب می گردد. بی شک با تحمیل ضربه شدید به گردن، احتمال شکسته شدن مهره های گردنی وجود دارد. علاوه بر این، در طی وارد شدن ضربات شدید به گردن به لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن آسیب وارد می شود که می تواند زمینه را برای شکل گیری درد فراهم نماید.

نشانه های گردن درد ناگهانی 

وجود درد در مهره های گردن عملکرد بازو، دست و شانه ها را تحت تأثیر منفی قرار می دهد. در واقع درد بازو، نشان از معیوب شدن مهره های گردنی دارد که در طی تداخل آسیب، فرسایش مفاصل و فعالیت بیش از اندازه شکل گرفته است. در ادامه مهم ترین نشانه های همراه با گردن درد های ناگهانی را بیان می کنیم:

 • سردرد 
 • ورم غدد لنفاوی
 • گرفتگی عضلات گردن
 • بی حسی
 • احساس سوزش
 • احساس ضربان قلب 
 • کاهش دامنه حرکتی گردن

روش های تشخیص درد گردن 

نخستین اقدام پزشک برای شناسایی عامل درد گردن، معاینه فیزیکی بیمار است. زمانی که میزان درد گردن پس از درمان های اولیه مؤثر واقع نمی گردد، از روش های مختلف عکس برداری برای شناسایی دقیق عامل بیماری بهره گرفته می شود. در ادامه تست های مختلف عکس برداری را قید می کنیم:

 • نوار عصب و عضله 
 • اسکن ام آر آی
 • میوگرام 
 • اسکن استخوان 
 • سی تی اسکن 
 • تصویر برداری 

درمان درد ناگهانی گردن 

 • مصرف دارو: بر اساس تشخیص متخصص داروهایی برای کاهش درد گردن تجویز می گردد. متداول ترین داروهای تسکین دهنده درد گردن شامل داروهای ریلکس کننده عضلات اعم از لیدوکائین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می شود.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی روشی کم تهاجم در خصوص درمان گردن درد به شمار می رود. نوع روش فیزیوتراپیست برای درمان گردن درد براساس عامل شکل گیری عارضه گردن درد مشخص می شود. گسترده ترین و پر کاربرد ترین روش های درمان گردن درد در فیزیوتراپی نظیر تمرین درمانی، تحریک الکتریکی، تکار درمانی، لیزر درمانی، ترکشن، آب درمانی، سوزن خشک، مگنت درمانی و التراسوند درمانی می شود.
 • جراحی: آخرین عملکرد متخصص که در صورت عدم اثر گذاری فیزیوتراپی و دارو توصیه می شود، جراحی است. جراحی زمانی کاربرد دارد که عامل شکل گیری درد گردن، ریشه اعصاب و نخاع باشد. جراحی های مخصوص درمان گردن درد به سه دسته جراحی گردن از جلو، جراحی گردن از پشت و جراحی همزمان از جلو و پشت تقسیم می شود. شایان توجه است درد گردن پس از جراحی برای درمان به 3 الی 5 ماه زمان نیاز دارد. 

درمان خانگی درد گردن

 • تمرینات ورزشی تقویت کننده گردن اعم از ارگونومی
 • کمپرس سرد و گرم به مدت 15 دقیقه
 • حمام با آب گرم به منظور تسریع روند آزاد شدن عضلات گردن 
 • بهره گیری از بالشت های مخصوص 
 • ماساژ آرام گردن 
 • بهره گیری از ابزار های محافظ گردن

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *