blank

درمان لک لوپوس

لوپوس بیماری خود ایمنی است که معمولا بیشترین تاثیر خود را روی پوست به خصوص صورت به شکل پروانه ای می گذارد. لوپوس به لاتین به معنای گرگ می باشد. در ادامه انواع لوپوس،لوپوس چیست؟و درمان لک لوپوس، علائم آن و به طور کلی، همه چیز را درباره لوپوس بررسی خواهیم کرد.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

لوپوس چیست

لوپوس در واقع به عملکرد نادرست سیستم ایمنی بدن بر می گردد. سیستم ایمنی بدن وظیفه دارد که عوامل تهدید کننده و بیماری زا خارجی که به بدن حمله می کند از جمله ویروس ها و باکتری ها را شناسایی کند تا به آن حمله کرده و در نهایت خطر را از بین ببرد. نتیجتا لوپوس زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن دچار اخلال شود و به جای حمله به عوامل خارجی به بافت پوست حمله کرده آن را تخریب می کند.
افرادی که دچار لوپوس می شوند روی صورت خود التهاب، قرمزی و گرمایی به شکل پروانه همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، می بینند. معمولا این بیماری دردناک خواهد بود و درمانی که برای آن اتخاذ می شود برای کاهش التهاب و درمان لک لوپوس است. لوپوس علاوه بر پوست صورت بر مفاصل تاثیر گذاشته و آن را دردناک می کند. به جز این آسیب ها بیماری لوپوس سبب آسیب به ماهیچه ها و غشای درونی اطراف ریه، قلب و مغز می شود.

انواع لوپوس

بیماری لوپوس به دو صورت تقسیم بندی می شود.
لوپوس اریتماتوی قرص مانند: این نوع بیماری لوپوس پوست افرادی را که دائما بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، در برابر اشعه مضر قرار گرفته است را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع از لوپوس تاثیری بر روی سایر اعضای حیاتی بدن نمی گذارد.
لوپوس اریتماتوی سیستماتیک: این نوع از لوپوس جدی تر است و سبب بروز جوش و لک به صورت پروانه روی دو گونه صورت می شود و در صورت عدم درمان لک لوپوس بر روی کل پوست تاثیر می گذارد.

علائم بیماری لوپوس چیست

باید بدانید که افراد مبتلا به لوپوس علائمی مشابه به یکدیگر ندارند در بعضی افراد کند و در بعضی به سرعت نمایان می شود. علائم بیماری لوپوس: تب، خستگی، تورم و درد مفاصل، پیدایش التهاب قرمزی بر روی دو گونه به شکل پروانه، سفید یا آبی شدن انگشتان دست در هنگام شرایط استرس زا یا سرما، مشکل در حافظه، سردرد، سر گیجه، خشکی چشم، درد قفسه سینه،کاهش وزن یا کاهش اشتها،زخم های داخل بینی و دهان، تنگی نفس است.

چه کسانی به لوپوس مبتلا می شوند و این بیماری چه قدر شایع است

لوپوس در سراسر دنیا شناخته شده است. به نظر می رسد که بیماری لوپوس در امریکایی-افریقایی ها، اسپانیایی ها، آسیایی ها و بومی های امریکایی شایع تر باشد. در اروپا شیوع لوپوس 2500/1 می باشد وحدود 15% ازهمه بیماران لوپوسی قبل از 18 سالگی تشخیص داده می شوند. شروع لوپوس قبل از 5 سالگی نادر می باشد وقبل از سن بلوغ ناشایع است.اگر لوپوس قبل از 18سالگی بروز نماید پزشکان از اسامی مختلف مثل لوپوس کودکان pediatric SLE ، لوپوس نوجوانان juvenile SLE ، لوپوس با شروع دوران کودکی childhood- onset SLE استفاده می کنند. اغلب ، خانمهای در سنین باروری 45-15سالگی مبتلا می شوند ودر این گروه سنی،نسبت خانمها به آقایان 9 به 1 می باشد. قبل از بلوغ میزان ابتلا در آقایان بالاتر است وحدود یک بیمار از هر 5 کودک مبتلا به لوپوس ، مذکر هستند.

بیماری لوپوس مسری است؟

مسری بودن به معنای سرایت به افراد است و در جواب باید بگوییم پس از تحقیقات بسیار مشخص شد که این بیماری مسری نمی باشد و امکان ندارد در صورت تماس با افراد مبتلا به بیماری لوپوس شما هم مبتلا به شوید.

پیشگیری بیماری لوپوس

از پیدایش و بروز بیماری لوپوس نمی توان پیشگیری کرد اما می توان از شرایطی که بیماران مبتلا به لوپوس درگیر آن هستند مانند دوری از آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب دوری کرد تا سبب بیشتر نشدن التهابات لوپوس شود.

علل بیماری لوپوس

لوپوس زمانی رخ خواهد داد که اشتباها سیستم ایمنی بدن به جای مبارزه با، باکتری یا ویروس با بافت بدن مبارزه می کند و به آن آسیب  می زند. بیماری لوپوس به علت ترکیبی از دلایل ژنتیکی و دلایل محیطی به وجود می آید. بعضی از محرک هایی که سبب پیدایش لوپوس می شود:

نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور مضر خورشید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب سبب ایجاد ضایعه پوستی و موجب تحریک این بیماری در افراد مستعد به لوپوس خواهد شد.

استفاده از بعضی داروها

بیماری لوپوس می تواند به سبب استفاده از بعضی داروهای ضد تشنج، فشار خون یا آنتی بیوتیک ایجاد شود. افرادی که به علت استفاده از بعضی داروها به بیماری لوپوس مبتلا می شوند با قطع داروها، علائم ایجاد شده هم از بین خواهد رفت.

درمان لک لوپوس

درمان لوپوس بسته به علائم بروز کرده متفاوت خواهد بود. مشخص کردن درمان بیماری لوپوس توسط پزشک متخصص انجام می پذیرد. اما برای درمان لک لوپوس می توانید از بهترین کرم ضدلک گیاهی ادیب که از مواد شیمیایی داخل ترکیبات آن استفاده نشده است را استفاده کنید. زیرا که ترکیبات شیمیایی سبب تحریک بیشتر نقاط مبتلا به لوپوس می شود.

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *