blank

آیا کرم ضد جوش عوارض جانبی دارد؟

کرم ضد جوش یکی از راه‌های متداول درمان جوش و آکنه به شمار می‌رود. به‌ همین دلیل افراد بسیاری را می‌بینیم که در فروشگاه‌ها و داروخانه‌های مختلف به دنبال یافتن بهترین کرم ضد جوش هستند. در خلال فرایند درمان جوش با دغدغه‌های بسیاری مانند طول دوره‌ درمان یا عوارض جانبی احتمالی آن روبه‌رو هستیم. از آنجایی که با عارضه پوستی رایجی طرف هستیم، قصد داریم در ادامه با هم به بررسی عوارضی که ممکن است هنگام درمان جوش وجود داشته باشد، بپردازیم.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

انتظار خشکی، پوسته پوسته شدن و سوزش پوست

در مراحل اولیه درمان جوش، احتمال افزایش سوزش پوست وجود دارد. ترکیبات بهترین کرم ضد جوش و دیگر محصولات درمان جوش مانند «بنزوئیل پروکساید»، «رتینوئید‌‌های موضعی» و «ایزوترتینوین»، پوست را به میزان متفاوتی خشک می‌کنند. در این دوران، احتمال قرمزی پوست، پوسته پوسته شدن آن و همچنین بروز مجدد جوش نیز وجود دارد. این عوارض کاملاً طبیعی است و اجازه ندهید مانع ادامه درمان جوش شود. در عوض با کمک محصولات مرطوب کننده ملایم و بدون چربی، پوست خود را روزانه آبرسانی کنید.

عوارض کرم ضد جوش خیلی کمتر از سایر درمان ها است. خوشبختانه پس از گذشت چند هفته از شروع درمان جوش، عوارضی که به آن‌ها اشاره کردیم از بین می‌روند. اما اگر این عارضه ها باقی ماند یا شدت بیشتری پیدا کرد، حتماً متخصص پوست خود را در جریان بگذارید.

زمان بهبود جوش

درمان جوش و آکنه فرایندی زمان‌بر است و حتی احتمال ایجاد جوش های جدید نیز طی این دوره وجود دارد؛ در نتیجه در چند هفته‌ی اول ممکن است فکر کنید نسخه‌ای که پزشک تجویز کرده و کرم ضد جوش یا دارویی که مصرف می‌کنید افاقه نمی‌کند. پس صبور باشید و مداوای خود را با انرژی و دقت لازم پیگیری کنید؛ چراکه اثربخشی درمان آکنه ممکن است ۳ تا ۴ ماه طول بکشد. هفته‌ها و ماه‌های اول درمان جوش یا آکنه، زمان بسیار مهمی به حساب می‌آیند و از آنجایی که در این مدت، بهبود کمی را شاهد خواهید بود، احتمال مأیوس‌شدن شما از بهبود وجود دارد. از طرف دیگر گاهی اوقات ممکن است کرم ضد جوش، دارو یا روشی که برای درمان جوش در پیش‌گرفته‌اید برای عارضه شما پاسخ‌گو نباشد و مجبور شوید فرایند مداوا را با داروهای جدید از سر بگیرید.

در چنین شرایطی باید زمان‌بربودن دوره درمان آکنه را در نظر داشته باشید و بدانید به هر قیمتی که شده نباید تسلیم جوش های نابکار شوید. در این مدت روی کمک پزشک‌ متخصص پوست می‌توانید حساب باز کنید و اگر احساس کردید نسخه‌ای که برای شما تجویز کرده‌ اثربخشی لازم را ندارد این موارد را با پزشک در میان بگذارید و خواستار معالجه جدیدی شوید. چون راه‌های زیادی برای مداوای جوش وجود دارد. این نکته را فراموش نکنید که جوش، دردی بی‌درمان نیست و درمان های کامل و جامعی برای انواع آن وجود دارد.

ادامه درمان پس از رفع جوش ها

در صورتی که همان مراحل درمان اولیه‌ی آکنه را تحمل کنید و با خشکی پوست و عارضه های آن کنار بیایید، مطمئن باشید در نهایت جوش ها دست از سر شما بر می‌دارند؛ اما ازبین‌رفتن جوش ها به معنای بهبود کامل آن نیست و هنوز زمان کنارگذاشتن داروها فرا نرسیده است. شاید فکر کنید استفاده از کرم ضد جوش و یا داروهای دیگرِ موثر در بهبود آکنه، زمانی که این جوش‌ ها از بین رفته‌‌اند هیچ لزومی ندارد؛ اما این داروها پوست را تمیز نگه می‌دارند و جلوی ایجاد آکنه را در آینده می‌گیرند. در نتیجه استفاده نکردن از آن‌ها خطر بازگشت آکنه را به‌دنبال دارد. به‌عبارت دیگر، داروهای درمان آکنه، مثل کرم ضد جوش، این عارضه را تحت کنترل قرار می‌دهند؛ پس تا زمانی که از این داروها استفاده کنید، جایی برای نگرانی از بازگشت آکنه وجود ندارد.

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

یک پاسخ

  1. سلام باتوجه به وجود ایزوترتینوین در ترکیبات این کرم و عوارض شدید مشتقات راکوتان ، آیا در دوران پیش از بارداری و در بارداری می توان ازین کرم استفاده کرد؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *