blank

بهترین کرم ضد لک در دوران بارداری

چنانچه که جزو دسته افرادی هستید که دچار ملاسما یا لک در دوران بارداری شده اید و درصدد رفع این وضعیت هستید پیشنهاد می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید تا از بهترین درمان لک در دوران بارداری آگاه شوید. در این مقاله ابتدا لک بارداری را توضیح خواهیم داد سپس نشانه های لک بارداری یا ملاسما، علت پیدایش ملاسما یا لک بارداری و در نهایت بهترین راه درمان لک بارداری را توضیح خواهیم داد.

لک بارداری یا ملاسما

اکثر زنان در دوران بارداری با مشکلاتی مانند تیره شدن پوست یا حضور لک‌های قهوه‌ای رنگ ناخواسته ای روی پوست صورت یا بدنشان مواجه می‌شوند که به آنها در اصطلاح پزشکی «ملاسما» یا در اصطلاح عمومی «لک‌ در دوران بارداری» گفته می‌شود که به دلایل مختلفی در پوست گردن، گونه یا بینی مادران ظاهر می‌شود.
لک‌های قهوه‌ای رنگ معمولا در سه ماهه دوم بارداری ظاهر می‌شوند و با متولد شدن نوزاد و همین طور کاهش سطح هورمون‌ها تخفیف یافته و بهبود می‌یابند. در بعضی مواقع ممکن است که ملاسما تا سالها روی پوست بماند و از بین نرود البته باید این موضوع ر بدانید که ملاسما یا لک بارداری ضرری برای سلامتی ندارد تنها جلوه زیبایی پوست را تهدید می کند.

نشانه های لک بارداری یا ملاسما

لک بارداری یا ملاسما معمولا در پیشانی، گونه و چانه ظاهر می شود.علائم لک در دوران بارداری یا ملاسما به شرح زیر می‌باشد:

  • لکه‌های تیره روی پوست صورت
  • لکه‌ها و رنگدانه‌های تیره روی نواحی مانند ساعد و قسمت‌هایی که در معرض نور خورشید هستند.
  • لکه‌های تیره‌ی پوستی در نواحی مانند استخوان گونه و خط فک
  • وجود رنگدانه‌های تیره روی نوک سینه‌ها، کک و مک، جای زخم و لکه‌هایی در ناحیه تناسلی
  • رنگدانه‌های تیره بر روی پوست زیر عضله ران
  • افزایش تجمع رنگدانه‌ها در شکم که لینئا نیگرا نامیده می‌شود.
blank

علل پیدایش لک باردارری یا ملاسما

لک بارداری یا ملاسما در موارد نادری نیز در میان خانم‌های مجرد و حتی مردها نیز گزارش شده است اما به این علت که بیشتر در خانم های باردار ظهور می کند به لک بارداری مشهور شده است. استفاده از داروهای حساس کننده به نور خورشید و اختلال فعالیت تیروئید یا تخمدان نیز می‌تواند دلیل دیگری برای پیدایش لک‌ ملاسما باشد.

تغییرات هوورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری و مصرف قرص‌های ضدبارداری که هورمونی هستند، فشار مضاعفی به کبد وارد می‌کنند. این فشارها رسوباتی ایجاد می‌کنند که مانع ترشح صفرا شده و همین موضوع باعث می‌شود به مرور لک هایی روی پوست ظاهر ‌شود. به همین دلیل برخی از خانم‌ها ممکن است در دوران بارداری با این لک ها مواجه شوند.

کبد و تغذیه

نقش تغذیه در ایجاد لک بسیار مهم است زیرا که کبد تمام مواد مصرفی در طول شبانه رور را نمی تواند هضم کند و می تواند منجر به ایجاد لک بارداری یا ملاسما شود در ادامه موادغذایی که سبب ایجاد لک خواهند شد را ذکر خواهیم کرد.
از خوردن غذاهای کنسروی و فست فودی و همچنین غذاهای سرخ شده با روغن زیاد یا غذاهایی که چربی بالایی دارند، خودداری کنید. مصرف روغن های جامد و مایع بازاری اکیدا توصیه میکنیم، مصرف نکنید به جای آن روغن کنجد خالص و ارگانیک راجایگزین کنید.
برخی از غذاها با یکدیگر سازگاری ندارند، به همین دلیل بهتر است باهم خورده نشوند. به عنوان مثال ماست به همراه تخم مرغ نباید خورده شود، اشتباهی که خیلی از افراد انجام می‌دهند. حتی خوردن ماست با ترشی و همچنین تخم‌مرغ با ترشی توصیه نمی‌شود. کبد برای هضم و آنالیز این مواد انرژی زیادی را صرف می‌کند اما درنهایت ممکن است یکسری مواد زائد وارد کبد و سپس خون شوند و در نهایت منجر به لک های پوستی را شوند.
همچنین پنیرهای شور یا پنیرهایی که مدت زیادی است در یخچال مانده‌اند را بهتر است دور بی اندازید و از خوردن آنها خودداری کنید.

نور خورشید

قرار گیری در معرض نور خورشید بدون پوشش سبب بروز یا پیدایش لک خواهد شد مخصوصا در خانم های باردار و افرادی که داروهای هورمونی یا خاصی مصرف می کنند و پوست آنان نسبت به آفتاب حساس تر است. سعی کنید که حتما نیم ساعت قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید ار کرم ضدآفتاب استفاده کنید و هر 3تا 4 ساعت یک بار آن را تمدید کنید.

پیشگیری ار بروز لک بارداری یا ملاسما

پیدایش لک باردای یا ملاسما تا حد زیادی بستگی به مراقبت های پوستی دارد به معنای دیگر با رعایت مراقبت های لازم کنترل این وضعیت بسیار ساده خواهد بود. برخی از اقداماتی که می‌تواند از بروز لک بارداری جلوگیری کرده و به کاهش اثرات ملاسما یا لک بارداری کمک می کند عبارتند از:
استفاده از  کرم ضد آفتاب مناسب نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید. شایان ذکر است که در حالت مطلوب باید از کرم حاوی SPF 30 استفاده کنید که مانع اشعه‌های مضر نور خورشید می‌شوند. به یاد داشته باشید که حتی هنگامی که در نواحی سرپوشیده هستید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. احتمال اینکه اشعه ماوراء بنفش به طریقی به پوست برسد در تمامی فصول سال ار جمله زمستان و در هوای ابری نیز وجود دارد.
همچنین از پاک‌کننده‌ها و کرم‌های صورت با ترکیب ملایم و تاثیر خفیف روی پوست استفاده کنید زیرا که کرم هایی با ترکیبات شیمیایی قوی باعث تشدید لک مشکل می‌شوند.
از ژل‌های حمام ملایم با عصاره‌های طبیعی و مواد شیمیایی کمتر استفاده کنید.
سعی کنید از صابون‌ها و ژل‌های با عطر قوی اصلا استفاده نکنید. بیش از حد از عوامل سفید کننده‌ی پوست جهت زیبایی خود استفاده نکنید زیرا که موجب بدتر شدن ظاهر پوست می‌شود.

درمان لک بارداری یا ملاسما

لک باردای یا ملاسما معمولا در مواردی که از محرک خارجی همچون بارداری یا قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده شود  ایجاد خواهد شد. پس حذف این فاکتورها در زندگی روزمره  خود درمانی برای لک بارداری خواهد بود. لک‌های ملاسما ممکن است به خودی خود برطرف شوند.
به طور مثال وقتی خانم‌ها وضع حمل می‌کنند یا دیگر از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند لک ها خود به خود برطرف خواهند شد. البته دیده شده است که ملاسما تا سال‌های طولانی و یا حتی در همه طول عمر روی پوست باقی مانده است.
در مواردی که ملاسما خود به خود برطرف نشود و یا خانم‌هایی که مبتلا به این عارضه هستند قصد دارند مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری خود را ادامه دهند درمان‌های ترکیبی برای درمان این عارضه به کار برده می‌شود تا آثار این عارضه را در پوست کاهش بدهد. استفاده از بهترین کرم ضد لک در دوران بارداری، لیزر می تواند جزو بهترین درمان برای لک بارداری باشد.
همچنین استفاده از داروهای موضعی مثل هیدروکسین، تره سنیونین، اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید کوجیک، اسید آزلاتیک و کراترکسی ها مثل اسید ساسبک، اسید لاکتیک؛ و نیز روش های درمانی مانند پلیگیک های شیمیایی مثل TCA ، فنول، محلول جستر و پا ارم بریزن، کوتر کرایو؛ و به کارگیری لیزرهای اربیوم یاک، لیزر CO2 و لیزر روبی مواردی هستند که پزشک با توجه به وضعیت بیمار، نوع لک و علت آن، برای درمان از آنها استفاده می کنند.

بهترین کرم ضد لک در دوران بارداری

بهترین درمان لک بارداری استفاده از کرم های ضد لک می باشد. اما می توانیم یک نمونه از بهترین کرم ضد لک در دوران بارداری گیاهی که شرکت ادیب اکسیر پس از سالها تحقیقات متخصصان خود قادر به تولید این کرم ضدلک شده است به شما معرفی کنیم. از مهمترین ویژگی‌های منحصر به‌ فرد این کرم بهره‌ گیری از ترکیبات کاملاً گیاهی در مقایسه با سایر محصولات مشابه است که در آن عصاره آویشن بجای بنزوئیل پراکسید استفاده شده است که هم خاصیت ضد باکتریایی قوی‌تری نسبت به آن دارد هم اینکه هیچ‌گونه عوارض جانبی به‌همراه نداشته و کاملا گیاهی است.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *