blank

عفونت لگنی در زنان

بیماری عفونت لگن یا التهاب لگن، عفونت اندام های تولید مثل در زنان است. این عفونت می تواند با علائمی مانند درد در ناحیه شکم و تب همراه باشد. التهاب یا عفونت لگن بر اثر ورود باکتری ها به واژن ایجاد می شود و منجر به عفونت می شود. اگر این عفونت مزمن شود می تواند به اندام های لگنی منتقل شود. انتشار این عفونت در خون، می تواند برای زنان بسیار خطرناک باشد. بیماری عفونت لگن یا التهاب لگنی هنگامی رخ می دهد که باکتری های منتقل شده از راه رابطه جنسی وارد رحم شده و از طریق رحم به لوله های فالوپی و یا تخمدان ها می رسند و در نتیجه علائم ابتلا به این بیماری در زنان ظاهر می شود. اما گاهی این علائم مشخص نیست و اغلب افراد مبتلا به این عفونت بدون داشتن علائم هستند و گاهی خود نیز از آن بی خبرند.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

علائم عفونت لگنی چیست؟

عفونت لگنی می تواند از طریق رابطه ی جنسی منتقل شود. ضمن اینکه برخی از مبتلایان بدون داشتن چنین علائمی می باشند، علائم ابتلا به عفونت لگنی به شرح زیر است:

 • درد در ناحیه شکم
 • تب
 • درد در هنگام مقاربت
 • درد در هنگام دفع ادرار
 • خون ریزی های نا منظم
 • ترشحات بد بوی واژن
 • احساس خستگی

عفونت لگنی می تواند با درد ملایمی همراه باشد. ممکن است برخی از زنان علاوه بر داشتن درد، دارای علائمی مانند درد شدید در ناحیه شکم، استفراغ، تب بالا و غش نیز باشند. هنگام مشاهده این علائم باید فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا در صورت وارد شدن عفونت به خون، می تواند خطرات جدی داشته باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تجربه کردن موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • احساس درد شدید در ناحیه شکم
 • حالت تهوع و استفراغ و از دست دادن کنترل معده
 • تب بالای 38 درجه
 • ترشحات بد بوی واژن

در صورتی که دارای این علائم هستید هرچند خفیف باشند به پزشک مراجعه کنید تا این بیماری را به موقع و سریع درمان کنید. در صورت مشاهده ترشحات بد بوی واژن، داشتن درد در هنگام ادرار و یا خون ریزی خارج از زمان قاعدگی باید احتمال دهید که مبتلا به عفونت های مقاربتی هستید و در نتیجه باید روابط جنسی خود را برای مدتی متوقف کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید. با مراجعه به موقع و درمان سریع عفونت های مقاربتی می توانید تا حد زیادی از ابتلا به بیماری عفونت لگن جلوگیری کنید.

عوامل ایجاد عفونت لگنی

یکی از عوامل ایجاد عفونت لگنی در زنان ورود باکتری ها به واژن می باشد. اما شایع تر از این مورد می تواند عفونت های گونوره و یا کلامیدیا باشند. این نوع باکتری ها بر اثر رعایت نکردن اصول بهداشتی در هنگام داشتن رابطه جنسی به بدن زنان منتقل می شوند. برای تشخیص عفونت لگنی در زنان، پزشک ابتدا بیمار را تحت معاینه فیزیکی قرار می دهد و یا از بیمار سوالاتی در مورد علائم وجود عفونت بپرسد.  ممکن است از ترشحات واژن نمونه برداری کند و یا از طریق آزمایش ادرار اقدام به تشخیص این بیماری کند. همچنین ممکن است پزشک به وسیله سواب پنبه از مهبل و دهانه رحم نمونه برداری کند و این نمونه ها را برای تجزیه و تحلیل برای تشخیص علت و عامل عفونت به آزمایشگاه منتقل کند. ممکن است برای تشخیص اینکه عفونت تا چه حد در بدن گسترش یافته است، پزشک آزمایش های دیگری به شرح زیر تجویز کند: آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی و لاپاراسکوپی.

 • آزمایش خون و ادرار: در آزمایش خون تعداد گلبول های سفید و یا سایر نشانه های التهاب را اندازه گیری می کنند. همچنین ممکن است پزشک آزمایش هایی مانند HIV و آزمایش های مربوط به عفونت های منتقل شده از راه رابطه جنسی را که در ارتباط با لگن هستند تجویز کند.
 • سونوگرافی: آزمایش سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر ارگانیسم ها و اندام تولید مثل انجام می شود.
 • لاپاراسکوپی: لاپاراسکوپی آزمایشی است که طی آن از یک ابزار نازک و روشن با ایجاد یک شکاف کوچک در شکم وارد و دیدن اندام های لگن استفاده می شود.

سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و… را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابت)، کپسول دامینست (تقویت جنسی خانم ها)، کپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایان)، کپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمدان)، دمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگی)، كرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و… در ایران می‌باشد.

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید !
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *